ساندویچ پنل از ترکیبات سبک و مرکبی تشکیل شده است که از دو طرف به دو لایه محدود شده است و در میان آن یک لایه ی عایق قرار دارد این عایق میانی انعطاف پذیر و نرم است. ساندویچ پنل‌ها از موادی مثل پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه ساخته می‌شوند. از ساندویچ پنل ها در ساخت خانه های سیار، استخرهای سر پوشیده، ساختمان های اداری، سرد خانه ها و ... استفاده می شود. اما از دلایل اصلی استفاده از ساندویچ پنل ها می توان به مقاومت بالای ساندویچ پنل ها در برابر سرما و گرما و دیگری قیمت پایین ساندویچ پنل ها نسبت به سایر مصالح برای ساخت بسیاری از مواردی که در بالا به آن پرداخته شده است، اشاره کرد. ساندویچ پنل ها به دو دسته ی ساندویچ پنل دیواری و ساندویچ پنل سقفی تقسیم می شوند. ساندویچ پنل دیواری یک نوعی از مصالح ساختمانی است که از دو لایه ورق که بین آنها فوم تزریق شده است ساخته شده است اما ساندویچ پنل سقفی با فوم تزریقی پلی یورتان سخت تولید می شود که در برابر رشد گیاهان و قارچ ها مقاوم است. ساندویچ پنل ها دارای رنگ های متنوعی هستند که می توان به رنگ های سفید، آبی، قرمز، نقره‌ای، طوسی، کرم، سبز، یشمی، زرد و بنفش اشاره کرد. امروزه از ساندویچ پنل ها در ساخت خانه های پیش ساخته و ساختمان های پیش ساخته نیز استفاده ی بسیاری می شود.

ساندویچ پنل ها یک ساختار سبک و مرکب دارند که از دو طرف به دو لایه محدود شده اند و در وسط یک لایه ی عایق قرار دارند که ماده ی عایق باید بسیار نرم و دارای خواص فیزیکی متناسب باشد. ساندویچ پنل ها به دو گروه اصلی ساندویچ پنل سقفی و ساندویچ پنل دیواری تقسیم می شوند که با پلی اورتان ، پلی استایرن و پشم سنگ تولید می شوند و جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارها آجری و گلی می باشند. ساندویچ پنل ها را می توان در تمامی پروژه های پیش ساخته به کار برد.

ساندویچ پنل سقفی چیست ؟ نوعی از مصالح ساختمانی که از دو لايه ورق که مابين آنها فوم تزريق شده است و معمولا جهت پوشش سقف ها بکار می رود را ساندویچ پنل می گویند که بهترين نوع فوم مصرفی از لحاظ عايق بودن و از نظر استحکام در ساندویچ پنل سقفی فوم پلی اورتان می باشد. مزایای ساندویچ پنل سقفی : عايق برودتی و حرارتی و عايق صوت و مقاوم در برابر رطوبت ، سبک بودن ساندویچ پنل و نهايتاً کاهش وزن سازه ، سرعت در اجرا و کاهش هزينه های ناشی از طولانی شدن پروژه ها، مقاوم در برابر زلزله ، افزايش طول عمر مفيد ساختمان و تأسيسات و زيبايي طرح و تنوع در رنگ موارد استفاده ساندویچ پنل سقفی : ساندویچ پنل های سقفی جهت پوشش سقف کانکس های پيش ساخته ، ساختمان های ويلايي و آشيانه های هواپيما و کليه ساختمان های صنعتی و پيش ساخته می باشد.

در ابتدا بگوییم ساندویچ پنل یک ساختار بسیار سبک است که محدود به دولایه و مرکب است که در وسط آن یک لایه عایق وجود دارد که به دلایل موارد مصرف جنس آن باید سبک ، نرم و دارای ویژگی های خاص فیزیکی باشد. ساندویچ پنل ها از یک منظر به دو گروه سقفی و دیواری تقسیم می شوند که با پلی اورتان (پلی یورتان) ، پلی استایرن و پشم سنگ و پشم شیشه تولید می شوند و برای مصارف دیوارها و … جایگزین مناسب تیغه های آجری و سفالی می باشند.

نوع پوشش ساندویچ پنل ها : ساندویچ پنل دو رو ورق ساندویچ پنل یک رو ورق یک رو فویل ساندویچ پنل یک رو ورق نایلون ساندویچ پنل یک رو ورق یک رو کاغذ ساندویچ پنل دو رو نایلون ساندویچ پنل دو رو کاغذ ساندویچ پنل دو رو فویل

ساندویچ پنل سقفی با استفاده از بهترین مواد اولیه موجود در کشور و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، از ضخامت ۴ الی ۲۰ سانتی متر با فوم تزریقی پلی یورتان سخت تولید می گردد. این ساندویچ پنل در برابر رشد گیاهان و قارچها بسیار مقاوم است و به علت نداشتن بو ، عدم ریزش مواد و عدم امکان زندگی حشرات در داخل فوم یکی از بهترین نوع پوشش در سقف مجتمع های صنعتی می باشد. در ضمن ساندویچ پنل سقفی به دلیل داشتن یک خط منحصر بفرد در رول فرم پانل سقفی ، بهترین نوع آب بندی و زیبایی سطح کار در هنگام اورلپ کردن دو ساندویچ پنل سقفی را بر روی یکدیگر ممکن می سازد.

ساندویچ پنل ها در انواع ساندویچ پنل پلی یورتان ، ساندویچ پنل سقفی ، ساندویچ پنل دیواری ، ساندویچ پنل سردخانه ای تولید می گردند. ساندویچ پنل ها از ورق های دو رو تشکیل شده که نوع ورق می تواند ورق گالوانیزه ، آلومینیوم ، آلوزینگ و یا دو رو فویل یا یک ورق یک رو از فویل باشد. با توجه به تنوع ساندویچ پنل ها در نوع استفاده از ورق باید توجه داشت که ورق تاثیر بسیار زیادی در کیفیت و دوام و عمر آن دارد. ساندویچ پنل ها داری ویژگی هایی از جمله وزن سبک بین ۱۲ تا ۳۰ کیلوگرم بر متر مربع که درنتیجه می توان سازه را نیز به همین نسبت سبک تر در نظر گرفت, سرعت حمل و نقل و سهولت نصب ساندویچ پنل ها در ارتفاع و مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله از مزایای استفاده از ساندویچ پنل ها می باشد.

کاربردهای ساندویچ پنل دیواری و ساندویچ پنل های سقفی : پوشش سقف ها و دیوار های سوله و ساختمان های صنعتی و تجاری پوشش سقف ها و دیوار های کانتینرهای حمل و نقل و اتاق های ماشین های سنگین پوشش دیوار های انواع سرد خانه های متحرک و ثابت پوشش سقف های کانکس های ثابت و متحرک پوشش سقف و دیوار انبار ها پوشش دیوار اتاق های عمل صحرایی و آزمایشگاه این مواردی که گفته شد از مهم ترین کاربردهای ساندویچ پنل های دیواری و ساندویچ پنل های سقفی و به طور کلی انواع ساندویچ پنل می باشد.

از آنجایی که برای سازه‌های ساخته شده با ساندویچ پنل مواردی مانند عایق صوتی و حرارتی، مقاومت در برابر رطوبت، ضد احتراق و حفظ زیبایی از اهمیت بالایی برخوردارند، باید نکات بسیاری در نصب ساندویچ پنل مورد توجه قرار گیرد. ساندویچ پنلها از موادی مانند پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه تولید می‌شوند و در اختیار مهندسین قرار می گیرد. ساندویچ پنل ها در ۱۲ طیف رنگی مختلف ازجمله سفید، آبی، قرمز، نقره‌ای، طوسی، کرم، سبز، یشمی، زرد، بنفش تولید می‌شود.

ساندویچ پنل ها کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف دارند. بعضی از این کاربردها عبارتند از: ساخت کانکس، کانتینر، کانکس های یخچال دار ثابت و متحرک، سازه ها و خانه های پیش ساخته، کمپ های اسکان موقت، سازه های فلزی، سازه فضایی، مجتمع های تفریحی و ورزشی، کارخانه های صنعتی و نیمه صنعتی، ساختمان های تجاری و اداری و کلیه سازه ها و ساختمان ها که در تمامی موارد از ساندویچ پنل استفاده می شود. از ویژگی های استفاده از ساندویچ پنل می توان به مواردی چون : قابلیت کاهش انتقال حرارت کاهش انتقال صوت، کاهش انتقال رطوبت، کاهش انتقال رطوبت، اشتعال بسیار پایین و استفاده مجدد در پروژه های دیگر نام برد.