اسکلت فلزی ساختمانی کلمه ای است که در ساختمان‌سازی بسیار به کار می‌رود. امروزه ساختمان‌های بسیاری با اسکلت فلزی از جنس فولاد، از ستون‌های عمودی و تیرهای افقی شکل که به شکل اضلاع مربعی و یا مستطیلی به هم متصل شده‌اند، ساخته شده اند. این تیر ها و ستون ها، وظیفه ی برپا نگه داشتن طبقات، سقف‌ها و دیوارهایی را که به اسکلت فلزی ساختمان متصل هستند را برعهده دارد. اسکلت های فلزی اخیرا تشکیل دهنده ی پیکره اکثر ساختمان هاست. ساختمان هایی که با اسکلت فلزی ساخته می شوند، استحکام بسیار بالایی در مقابل فشار ها و عوامل بیرونی را دارا هستند و مزیت استفاده از اسکلت فلزی بسیار بالاتر از سازه های بتنی است. در ساختمان هایی که از اسکلت فلزی در آن ها استفاده شده است فشارهای وارده به ساختمان توسط اسکلت ساختمان تحمل شده و مانع از تخریب و ویرانی کل ساختمان می شود اما یکی از نقص های استفاده از اسکلت فلزی این است که مقاومت ساختمان با افزایش دما نقصان می یابد و اگر دکای اسکلت فلزی به 500 تا 600 درجه سانتی گراد برسد تعادل ساختمان به خطر می افتد.

از آنجاییکه اسکلت اکثر ساختمان ها و خانه ها در ایران فلزی یا بتنی بوده و ساختمان های بنایی غیر مسلح با محدودیت های خاص ساخته می شوند ، آشنایی با معایب و مزایای ساختمان ها می تواند در تصمیم گیری مالکین و مهندسین نقش اساسی و به سزایی داشته باشد. ساختمان های فلزی و به طور کلی بناهای فلزی در مقابل عوامل جوی دچار خوردگی شده و از ابعاد مفید آن ها کم می شود. در ضمن مخارج نگهداری و محافظت آنها هم زیاد است. امروزه سازه های فلزی زیادی در کشور ما در حال ساخت است که آمار بسیار خیره کننده ای نسبت به سایر سازه ها را به خود اختصاص داده است. استفاده از اسکلت فلزی پیچ و مهره یکی از بهترین راه های ساخت یک ساختمان مستحکم است. اسکلت فلزی پیچ و مهره در برابر زلزله مقاومت بسیار بالایی دارند و تنها ایراد آن ها که در بالا هم گفته شد خوردگی آن ها در طول زمان است.

معمولا این باور غلط در بین مردم وجود دارد که ساختمان اسکلت فلزی در برابر زلزله مقاوم تر است و یا بلعکس. این ایده اصولا یک اشتباه بزرگ است زیرا هم سیستم بتنی و هم سیستم فلزی را می توان برای مقاومت های مختلف طراحی نمود که هر دو نیز به صورت مورد نظر در زمان زلزله مقاومت و عمل کنند. در حقیقت طراحی صحیح یکی از عوامل مهم در ساخت یک سازه است. البته لازم به ذکر است که سیستم های اسکلت بتنی به دلیل افزایش وزن سازه، در زلزله، نیروی بیشتری را متحمل می شوند که در سیستم اسکلت فلزی اینگونه نمی باشد. با توجه به این موضوع که در ایران ساختمان های مسکونی معمولا مدت زیادی عمر کنند استفاده از اسکلت فلزی بسیار به صرفه تر می باشد و در زمان خراب کردن ساختمان می توان فلزهای ساختمان را اوراق کرد و با قیمت بسیار مناسبی فروخت.

سازه فلزی یا اسکلت فلزی امروزه با پيشرفت تكنولوژی، نيازها و خواسته های جديد بسیاری از مهندسین سازه را برطرف کرده است. عامل زمان در ساخت سازه های فلزی اهميت آن را دوچندان کرده است و اين موضوع گرايش به سازه فلزی های پيش ساخته را افزايش داده است همچنين با افزايش جمعيت، مردم علاقه ی بیشتری به داشتن مکان های بزرگ بدون حضور ستون های ميانی را دارند. در ارتباط با همین موضوع از اوايل قرن حاضر تعدادی زیادی از مهندسین جذب قابليت های منحصر بفرد سازه های فضاكار گشته و پاسخ بسياری از نيازهای جديد را در اين سازه ها پیدا کرده اند که مهم ترین آن ها استفاده از اسکلت فلزی در ساختمان هاست. با نشر اين نتايج روز به روز بر طرفداران اين عرصه اضافه شد به گونه ای كه با گذشت چندين دهه هنوز هم مطالعه سازه های فضاكار در كانون تحقيقات مهندسین و دانشجويان قرار دارد. استفاده از اسکلت فلزی در حال حاضر چنان وسعت یافته است که بسیاری از ساختمان های موجود در ایران و به خصوص شهرهای بزرگ از اسکلت فلزی با پیچ و مهره یا اسکلت فلزی جوشی استفاده می کنند و این امر نوید ساختمان سازی اصولی در کشور ماست.

مزایای ساختمان با اسکلت فلزی : 1- مقاومت زیاد : مقاومت قطعات فلزی بسیار زیاد بوده، به این علت در دهانه های بزرگ سوله ها و ساختمان های مرتفع و ساختمان هایی که بر روی زمین سست و نرم قرار می گیرند، از اسکلت فلزی استفاده می شود که حائز اهمیت فراوان می باشد . 2- خواص یکنواخت : فلز در کارخانجات بزرگ تحت نظارت و تولید دقیق تهیه می شود و به یکنواخت بودن خواص آن می توان اطمینان کرد. استفاده از اسکلت فلزی در ساخت یک ساختمان با یک فلز مناسب باعث طول عمر بسیار بالای بنا و مقاومت آن در برابر زلزله می شود. 3- دوام : دوام فولاد بسیار خوب است ، ساختمان های اسکلت فلزی که در نگهداری آن ها دقت می شود برای مدت طولانی قابل استفاده خواهند بود.

فرض کنید یک پروژه ی اسکلت فلزی را بخواهیم اجرا کنیم، مراحل اولیه اجرایی شامل ساخت پی مناسب است که در کلیه پروژه ها تقریبا یکسان اجرا می شود، اما قبل از شرح مختصر مراحل ساخت پی، باید توجه داشت که ابتدا نقشه فنداسیون را روی زمین پیاده کرد. اجرای اسکلت فلزی یک ساختمان پروژه ای سخت نیست اما باید ویژه ای به آن داشت. امروزه اسکلت فلزی به دو روش اسکلت فلزی پیچ و مهره و اسکلت فلزی جوشی در کشور ما وجود دارد که اسکلت فلزی پیچ و مهره به مراتب بهتر از اسکلت فلزی جوشی است.

در ساختمان های اسکلت فلزی اتصال قطعات فلزی به یکدیگر با جوش ، پرچ و پیچ صورت میگیرد. استفاده از پیچ و مهره و ساخت قطعات در کارخانجات اقتصادی ترین و فنی ترین کار می باشد که در کشور ما متاسفانه چنین امکاناتی به صورت فراگیر وجود ندارد. اتصال قطعات اسکلت فلزی با جوش متاسفانه به علت عدم وجود مهارت کافی در این زمینه در کشور ما با مشکلاتی رو به رو است. روش پیچ و مهره را می توان یکی از بهترین روش های موجود دانست که از امنیت بسیار بالایی در برابر زلزله و آتش سوزی دارد. استفاده از اسکلت فلزی در ساختمان در کشور ما بسیار متداول است اما روش پیچ و مهره ای به علت اینکه هزینه ی بیشتری دارد کمتر استفاده می شود.

مزایای اسکلت فلزی پیچ و مهره ای نسبت به سایر اسکلت ها 1- سرعت اجرای بسیار بالا 2- سرعت نصب اتصالات پیچ و مهره نسبت به اتصالات جوشی بسیار بیشتر است. 3- همزمانی ساخت اسکلت فلزی پیچ و مهره ای در کارخانه با اجرای فونداسیون و سایر مراحل آماده سازی پروژه و حتی قبل از شروع عملیات اجرای ساختمان 4- مصرف پایین آهن آلات با توجه به قیمت های روز 5- ایمنی و پایداری سازه در مقابل با خسارات ناشی از مخرب زلزله 6- مقاومت بیشتر در برابر آتش سوزی و حوادث مشابه 7- عدم نیاز به فضای عملیات ساخت 8- خوردگی در سازه های پیچ و مهره ای بسیار کم است.

سازه ی اسکلت فلزی مجموعه ای از اجزاء سازه ایست که بوسیله اتصالات به یکدیگر وصل شده اند. اتصالات اگر درست طراحی نگردند بسیار خطرناک می باشد. محاسبه جزئیات یک اتصال اگر از طرح اعضای اصلی ساختمان مهم تر نباشد لااقل در همان درجه اهمیت قراردارد. هر سازه ی فلزی یا اسکلت فلزی ترکیبی ازاعضای جدا ازهم میباشد که این اعضا باید به طریق مناسبی به یکدیگر متصل شوند. روش های مرسوم اتصالات در سازه های فلزی عبارتند از: اسکلت فلزی پیچ و مهره ای اسکلت فلزی پرچی اسکلت فلزی جوشی

شرکت خانه گستر سما با سالها تجربه و سابقه در زمینه های کوناگون ساختمانی از طراحی تا اجرا کامل و از عملیات خاکی تا ساختمانهای مسکونی ، اداری و تجاری ، سوله های کارگاهی و خوابگاهی ، محوظه سازی ، فنس کشی ( حفاظت فیزیکی ) ، ساخت قطعات بتنی ( پیش ساخته ) ، کانالهای بتنی ، باکس کالورت و کلا هرگونه عملیات سویل و ابنیه و تاسیسات در نقاط مختلف کشور توان خود را در این زمینه به اثبات رسانیده است . شرکت خانه گستر سما با توان کافی هم به لحاظ فنی و اجرایی و همچنین ماشین آلات درکلیه شرایط اعم از سرمایه گذاری ، مشارکت و پیمانکاری در این زمینه فعال بوده و بر اساس نیاز مشتریان خود ارایه خدمت مینماید .